Gydytoja Yulija Asovskaja apie knygas

2023-05-17

Olgos Posaškovos nuotrauka

 

Yulija Asovskaja – šeimos gydytoja, endobiogenikos specialistė, osteopatė, dėstytoja, šiuo metu visu etatu „dirba“ mama. Gimusi gydytojų neurologų šeimoje, Yulija nuo vaikystės žinojo, kad bus medikė. Be šeimos medicinos ji dar studijavo psichologiją, osteopatiją ir endobiogeniką; pastaroji tapo jos gyvenimo dalimi, išmokė sveikai ir draugiškai vertinti pacientų organizmo reakcijas bei trūkumus. „Mano pašaukimas – pažinti žmogų, užmegzti su juo ryšį, rasti psichologinę ligos pusę. Padėti ne tik problemą išspręsti, bet kartais ją ir numatyti, užbėgti už akių, o gal visai jos išvengti“, – sako gydytoja Yulija, savo darbe pirmenybę teikianti ligų prevencijai.

Kokią knygą pavadintumėte vertinga, kur slypi knygos vertė?

Knygos, kurias skaitau ir renkuosi, atspindi mano vidinį pasaulį. Namie dauguma knygų sudėtos lentynose, kur galiu jas matyti. Pasižiūrėjusi į jas, matau savo pokyčių liudininkes: kokias knygas skaičiau anksčiau, kokias renkuosi dabar. Tai, ką mes renkamės skaityti, yra kaip maistas: ką pasirenkame įdėti į save, kas taps mūsų dalimi. Knygos perduodama informacija, emocijos, viskas lieka viduje. Manau knygos, kurias skaitome, pasakoja ne tik savo istorijas, bet atspindi mūsų gyvenimą, mąstyseną, vertybes. 

Kokią knygą rekomenduotumėte perskaityti bibliotekos darbuotojams?

Man atrodo, kad nėra vienos knygos, kuri būtų aktuali visiems. Darbe naudojuosi individualiu priėjimu prie žmogaus, su knygomis – tas pats. Kadangi skaitau daug filosofinės ir/ar specialiosios literatūros, rekomenduočiau Matthew Walker „Why We Sleep“ ir Julian Baggini „The Ego Trick“.

Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?

Vaikystėje tarp knygos lapų džiovinau gėles. Dabar turiu kelis medicinos vadovėlius, kurių informacija jau nebeaktuali, jie prilaiko vaiko lovytę.

Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?

Aš asmeniškai labai mėgstu spausdintas. Knygų nusiperkų daugiau, nei galiu perskaityti. Bet gimus vaikeliui pasidarė labai patogu turėti skaitmeninių knygų. Galiu jas skaityti tiesiai iš telefono bet kokioje situacijoje.

Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą.

Sunku kalbėti visos kartos vardu. Manau, esame skirtingi. Mano vyras skaitė nuo pat vaikystės, aš pradėjau tik būdama penkiolikos, iki tol buvo visai neįdomu. Vyras skaito vienokias knygas, aš – kitokias. Mano tėvas (kuris yra kitos kartos) skaito skaitmenines knygas, aš mėgstu spausdintas. Tuo tarpu vyro tėvas turi didžiulę biblioteką. Bet vargu, ar mano kartos žmonės dar renka tokias bibliotekas su daugiatomiais leidiniais. Man atrodo, kad mes labiau pastebime ne pačios knygos vertę, nes neprisirišame prie daikto, bet labiau vartojame informaciją. Taip pat, kaip ir „skrolinimas“. Dabar, kai informacija yra tokia prieinama, galbūt knygos gali prarasti savo sakralumą, tokį, kokį turėjo anksčiau. Bet čia tik pasamprotavimai.

Kokios knygos neskolintumėte net draugui?

Nemanau, kad tokią turiu. Bet kadangi skaitydama mėgstu knygoje užrašyti savo mintis, tad tikėtina, kad kažkada atsiras tokia knyga, kurioje bus mano įrašų, kuriais dalintis nenorėsiu.

Kokio žanro knygos verta jūsų biografija?

Įvairių periodų būta. Jei kas sugalvotų parašyti mano biografiją, pageidaučiau epo (nes kiekvienas esame savo gyvenimo pagrindinis herojus) arba haiku (trumpai ir metaforiškai).

Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?

Skaitau pakankamai daug prancūzų autorių, nes mėgstu egzistencializmą. Bet taip pat daug ir anglakalbių, nes skaitau daug specialiosios literatūros (sveikatos priežiūros srities) ir mėgstu skaityti originalo kalba.

Jeigu pati rašytumėte, apie ką būtų knyga?

Rašyčiau apie ligų priežastis. Apie tai, kaip energijos apykaita (fiziologinė ir metafizinė) mūsų viduje, su kitais žmonėmis ir visata įtakoja mūsų savijautą.

Kokią knygą skaitote šiuo metu?

Kaip visada skaitau kelias. Jean Liedloff „The Continuum Concept“ ir Clarissos Pinkola Estés „Women Who Run with the Wolves“.