Režisieriaus, scenaristo, TV ir radijo laidų vedėjo Vytenio Pauliukaičio mintys

2023-10-06

Eimanto Genio (LRT) nuotrauka

Vytenis Pauliukaitis – visiems gerai pažįstamas režisierius, scenaristas, TV ir radijo laidų vedėjas, dažnas televizijos projektų komisijų narys. Aktyvaus, pozityvaus, daug dirbančio režisieriaus asmenybė nepalieka abejingų. Žavi išskirtinai aukšta bendravimo kultūra, išsilavinimas, elegantiškas elgesys, aprangos stilius, stiprus atsakomybės ir tvirtas pareigos jausmas, puikus humoras, susireikšminimo nebuvimas.

Už veiklą visuomenės gerovei – kalbos vakarų, koncertų, filmų, parodų pristatymų režisavimą, istorinės atminties puoselėjimą ir įprasminimą – Vytenis Pauliukaitis pelnė LR Seimo apdovanojimą, o už nuopelnus gimtajam Marijampolės miestui ir Sūduvai – Šv. Jurgio Marijampolės globėjo ordiną.

Kalbėdamas apie savo gyvenimą, darbą, patirtis, vertybes, prioritetus, režisierius sako: „Mėgstu skaityti biografinę literatūrą (žmonių gyvenimai labai įdomūs!) ir psichologines knygas. Studijuodami režisūrą mokėmės praktinės psichologijos, šios disciplinos žinios padeda suvokti ne tik personažų, bet ir realių žmonių elgesio motyvus.“

Kokią knygą pavadintumėte vertinga, kur slypi knygos vertė?

Knygos vertė – turinys, išliekamoji ir įvaizdžio meninė vertė.

Kokią knygą rekomenduotumėte perskaityti bibliotekos darbuotojams?

Bibliotekos darbuotojai privalėtų perskaityti visas naujas knygas, patenkančias į jų skyrius, kad žinotų tų knygų turinį ir galėtų rekomenduoti jas skaitytojams.

Ar teko kada knyga pasinaudoti ne pagal jos tiesioginę paskirtį?

Taip. Dažnai filmavimuose ar scenos renginiuose knygos naudojamos kaip dekoracijos ar rekvizitas, pakeičiant jų autorinį spalvinį išorės įvaizdį į spektaklio ar renginio dailininko sumanymui reikalingą.

Ar skaitmeninės knygos – konkurentės spausdintoms?

Tikrai ne. Knyga yra knyga bet kokiu pavidalu.

Ar kiekviena karta turi savitą ryšį su knyga? Jūsų kartos požiūris į knygą?

Turi, kaip ir į kiekvieną naujai atsirandantį reiškinį. Mano kartos žmonės žinojo, kad, kaip yra kažkas pasakęs: „Knygos yra proto vaikai ir supažindina mus su didžiausiais pasaulio atradimais moksle, meninėje kūryboje ir  žmogaus sieloje“.

Kokios knygos neskolintumėte net draugui?

Nė vienos, nes daugelį mano knygų draugai pradangino… tegul jie kreipiasi į bibliotekas.

Kokio knygos žanro verta jūsų biografija?

Nesusireikšminu. Mano biografija yra verta tik mano apmąstymų ir prisiminimų.  

Kokios šalies autoriai yra mėgstamiausių sąraše?

Pasaulio autoriai. Visi tie, kurie rašo mano profesijos, memuaristikos, istorinės dokumentikos temomis. 

Jei pats rašytumėte, apie ką būtų jūsų knyga?

Neketinu rašyti.

Kokią knygą skaitote šiuo metu?

Tai su naujausiu profesiniu projektu susijusi literatūra: L. Subačiaus „Aplenkusi laiką. Felicija Bortkevičienė, 1873–1945“, J. Būtėno „Gyvenusi kitiems“, G. Petkevičaitės-Bitės raštų 6 tomą, J. Būtėno „Prūsų lietuviai Sibire: iš F. Bortkevičienės atsiminimų“.