Tarptautiniai japoniško popieriaus konservavimo kursai Japonijoje

2016 m. rugpjūčio 29 – rugsėjo 16 d. Tokijuje, Japonijoje, vyko tarptautiniai japoniško popieriaus konservavimo kursai International Course on Conservation of Japanese Paper, kuriuos nuo 1992 m. rengia Tarptautinis kultūros vertybių konservavimo ir restauravimo studijų centras (ICCROM) Romoje ir Japonijos nacionalinis kultūros vertybių tyrimo institutas (NRICP) Tokijuje.

Organizatoriai sulaukė daugiau nei 300 dalyvių anketų iš 65 pasaulio šalių, tačiau pakviesti į kursus buvo tik 10 dalyvių iš Lietuvos, Lenkijos, Kroatijos, Islandijos, Naujosios Zelandijos, Egipto, Ispanijos, Belgijos, Pietų Korėjos ir Butano.

Vardinį kvietimą gavo ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Dokumentų konservavimo ir restauravimo skyriaus darbuotoja Aušra Čiuladienė. Per visą kursų rengimo laikotarpį tai tik trečia galimybė Lietuvos restauratoriams kelti savo kvalifikaciją tokio aukšto lygio popieriaus konservavimo kursuose.

Pirmą kursų dieną visos dalyvės pristatė savo atstovaujamą šalį ir įstaigą, kurioje dirba, supažindino su atliekamais darbais ir jų specifika. Atidarymo iškilmėse dalyvavo Lietuvos Respublikos ir Ispanijos karalystės ambasadoriai Japonijoje, Lenkijos kultūros ir informacijos centro direktorius, Japonijos kultūros ministerijos atstovai.

Mokymų metu vyko teorinės paskaitos ir praktiniai užsiėmimai. Dalyvės įgijo naujų žinių apie tradicinį japoniško ritinėlio restauravimą, japonišką knygos įrišą, restauravimo įrankius ir jų priežiūrą, pagilino žinias apie japonišką restauravimo popierių. Antrą kursų savaitę buvo surengta išvyka į Nagoją, Mino ir Kiotą. Aplankyti svarbūs Japonijos kultūros paminklai, tradicinės restauravimo dirbtuvės, muziejai, popieriaus liejimo rankiniu būdu manufaktūros, restauravimo reikmenų parduotuvės.

Paskutinę kursų dieną įvyko diskusija apie mokymus, diplomų įteikimas ir uždarymo ceremonija.

Aušros Čiuladienės dalyvavimą konferencijoje parėmė Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka ir Lietuvos kultūros taryba.  

Parengė Aušra Čiuladienė